
CESTOVÁNÍ
TURISTIKA
Czech Republik
ZVÍKOV
Vstup do hradu vede přes kamenný most z 18. století Píseckou branou. Je to jižní vstup. Příkop byl uměle vytesán do skály v 15. století a byl postupně upravován. Nakonec byl postaven most kamenný. Byl původně opatřen padacím mostem. Na mostě stojí kaplička Sv. Jana Nepomuckého z 18. století.
Hned vedle Písecké brány se tyčí mohutná věž Hláska. Bylo to poslední útočiště obránců. Její výška je 32 metrů. Dole ve věži bylo vězení a hladomorna. Našly se zde lidské a medvědí kosti. Přístup do věže vedl po žebříku, vchod je v úrovni prvního patra. Uvnitř věže vedou kamenné schody, které se v případě nebezpečí daly uzavřít brankou. Je to válcová věž opatřená ostrým břitem, který je nasměrován na přístupovou cestu. Tento tvar byl zvolen proto, aby se od něj lépe odrážely metané střely a kamení.
Na zdi obrácené k jihu je na erbu Švamberská labuť a rožmberská růže. Když se Jindřich ze Švamberku oženil s Eliškou z Rožmberku , nechal dodatečně tento erb přimalovat.
Druhým, původním vstupem do hradu je Železná brána na severní straně. Je vsazena do mohutných obranných zdí. Byla v minulosti zavíraná těžkým železným hřebenem. Roku 1470 byl udělán nový hřeben a roku 1710 byl odstraněn. Vedle ní bývala komora kata a také vrátného. Vedle ní je Červená věž. Je z 13. století. Má čtverhranný půdorys.
Novou bránou se vchází do vlastního hradu. Proti Hlízové věži jsou komory pro fraucimor, budova bývalého pivovaru a hospodářská stavení. Hlízová věž a kaple sv. Václava ohrazují z jedné strany zeď s dvířky ze 16. století, kde byla založena zahrada s besídkou.
Nejznámější dominantou hradu Zvíkov a zároveň nejznámější je zachovalá Hlízová věž. Její druhý název je Markomanka. Tato věž je nejstarší částí hradu. Tato věž byla prvním postaveným objektem na hradě a postupně k ní byla přistavovány věže, brány, opevnění a paláce.
Věž Markomanka je ojedinělá, jedině Chebská věž je stavěna stejně a jsou si podobné. Výška věže je 20 metrů, její šířka 12 metrů a tloušťka zdí činí 3,5 metru. Je postavena z žulových kvádrů, na kterých jsou umístěny a dobře viditelné kamenické značky. Díry uprostřed kamenných kvádrů sloužily k tahání při stavbě věže. Tyto byly považovány za tajemné germánské písmo , za runy z doby římské.
Uvnitř věže je sklepení a nahoře je Korunní síň. V areálu síně byla původně gotická okna, ta ale byla v 16. století postupně nahrazována renesančními. Těch je pět a jenom jedno okno má původní tvar. Uvnitř síně je při něm výklenek s kamennými lavicemi. Síň sloužila jako archiv, proto je celkem zachovalá.
Královský palác má tvar pětiúhelníku. Je obestavěn patrovými křídly s velkým množstvím místností, vyzdobených nástěnnými freskami. K propojení slouží otevřené arkádové ochozy,ze kterých jsou vstupy do místností. Také jsou vymalovány nástěnnými malbami s motivy se světskou a církevní tematikou. Palácová část s vnitřním nádvořím je dílem písecko-zvíkovské huti. Stejná práce byla odvedena i v Myšenci a v Písku.
Palácová kaple Sv. Václava je raně gotická. Její starší, druhý název je Zvíkovská kaple. Je na jižní straně paláce v prvním patře. Ze sakristie se vchází do vlastní kaple. Vchod do kaple byl vyzdoben andělskými hlavičkami, ale ti byly notně poškozeni pobyty vojsk. Kaple je čtverhranná, má vysokou klenbu. Palácová kaple Svatého Václava je považována za jednu z nejkrásnějších. A to díky freskám z 15. století. Některé malby jsou zřejmě i staršího data, malby byly postupně přemalovávány. Malby nesou církevní tematiku a náboženské motivy: Matka boží pomocná, Klanění tří králů, Svatý Sebastian a Svatá Apolena. K té poslední se váže zajímavá pověst. Je považována za patronku všech, kteří trpí bolestí zubů, bývá spodobněna s kleštěmi v rukou. Dříve se k ní obraceli s prosbou o pomoc všichni trpící. Oltář v hradní kapli vyřezával Mirotický mistr a jmenuje se Oplakávání Krista.
Na ostrohu na severní straně stával kostel svatého Mikuláše a podhradí. Kostelík byl postaven v gotickém slohu. Ve stejných místech byl i původní hřbitov. Obojí bylo zatopeno při napouštění Orlické přehrady. Dnes je v těchto místech přístaviště lodí. Přehrada dosahuje až k základům hradu, takže hrad pozbyl své majestátnosti, jak se vždy tyčil nad strmými skalami.
Okolo vlastního hradu vedou opevnění. V 15. století byla výrazně posílena obranyschopnost hradu. Došlo k zvětšení hlavního příkopu na jižní straně a bylo postaveno šest obdélníkových bašt se střílnami. Na cestě k parkovišti se nachází zděná boží muka. Pohled z hradeb na Orlické jezero je ze tří stran. Hrad s expozicemi je veřejně přístupný.
OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ
DUBEN
KVĚTEN
ČERVEN
ČERVENEC
SRPEN
ZÁŘÍ
ŘÍJEN
09.30 - 12.00; 13.00 - 15.30hod. (sobota, neděle)
09.30 - 12.00; 13.00 - 16.00hod.
09.00 - 12.00; 13.00 - 17.00hod.
09.00 - 17.00hod.
09.00 - 17.00hod.
09.30 - 12.00; 13.00 - 16.00hod.
09.30 - 12.00; 13.00 - 15.30hod. (sobota, neděle)
DOSPĚLÍ
SNÍŽENÉ
RODINNÉ
DŮCHODCI
70,-Kč
40,-Kč
180,-Kč
50,-Kč
FOTOGALERIE
![]() DSC01648.JPG | ![]() DSC01649.JPG | ![]() DSC01652.JPG |
---|---|---|
![]() DSC01677.JPG | ![]() DSC01676.JPG | ![]() DSC01674.JPG |
![]() DSC01665.JPG | ![]() DSC01660.JPG | ![]() DSC01646.JPG |
![]() DSC01655.JPG | ![]() DSC01680.JPG |