top of page

SKÁLA

 

Skála nebo skalisko je označení pro větší souvislý výchoz skalních hornin na zemský povrch, který může být lehce zvětralý. Skály mohou mít charakter terénních stupňů, osamělých skal či skalisek. Vznikají zvětráváním, erozí a denudací hornin, které mají obvykle selektivní ráz. Rozsáhlejší území se skalami jsou nazývány skalními městy. Skály jsou obývány rostlinnými společenstvy skalních štěrbin. Skály jsou extrémními stanovišti, jejich extrémní charakter je odvislý nejen od horninového substrátu a jeho vlastností, ale také od vnějšího tvaru, orientace a expozice skalních stěn. Rostliny obývající skály se nazývají petrofilní (petrofyty). Skály nejsou obývány jen rostlinami, jsou také vyhledávanými hnízdišti ptáků.

Skalní jehla

Skalní jehla je přírodní geomorfologický útvar a strukturně denudační tvar reliéfu, který je specifickým typem skalní věže. Jedná se o vysoký a často též štíhlý sloup se zašpičatělým vrcholem. Vzniká identicky jako skalní věž, tj. v důsledku mechanické eroze postupným rozčleňováním a destrukcí horského hřebene, případně v pobřežních oblastech abrazí.

Skalní hřib

Skalní hřib je přirozený skalní útvar vytvořený nejčastěji selektivní erozí nestejně odolných vrstev hornin ve skalních věžích. Vyšší odolnější vrstvy lépe odolávají mrazovému či termickému zvětrávání. Tyto útvary nejsnáze vznikají v pískovcových skalách, ale najdeme je i v odolnějších horninách, žule, čediči a dalších. Dalšími příčinami vzniku jsou glaciální procesy či vznikají na tektonických poruchách.

Mrazový srub

Mrazový srub je geologický termín pro skalní stupně vytvořené ve svahu za pomoci mrazového zvětrávání a následným odnosem. Bývá součástí tzv. kryoplanační terasy, kde se také odlišuje kryoplanační plošina, často překrývaná sutí. Stěny takovýchto srubů bývají většinou svislé či téměř svislé, případně i převislé. Vše záleží na struktuře hornin.

Skalní brána

Skalní brána, skalní most či skalní oblouk je přírodní geomorfologický útvar, vzhledem připomínající bránu či most. Skalní brány vznikají erozí hornin, která z rozličných důvodů postupuje v nižší části skalního bloku rychleji. Tímto důvodem může být např. tok řeky, menší tvrdost skály v nižší části nebo odlišná tloušťka skalní stěny.

Někdy bývají skalní mosty a skalní brány od sebe rozlišeny, např. podle The Natural Arch and Bridge Society je skalní most podtypem skalní brány. Typickým znakem skalní brány je podle zmíněné organizace to, že skrz ní protéká nebo v minulosti protékal vodní tok nebo byl skalní útvar využíván člověkem jako most, případně jej vytvořil člověk sám.

Skalní věž

Skalní věž je přírodní geomorfologický útvar a strukturně denudační tvar reliéfu. Jedná se o vysoký a často též štíhlý sloup či hranol, svým tvarem připomínající věž. Vzniká v důsledku mechanické eroze, a to postupným rozčleňováním a destrukcí tabule či horského hřebene. Jedná se o významný krajinotvorný prvek, který bývá využíván pro horolezectví. Specifickým typem skalní věže je skalní jehla.

Skalní okno

Skalní okno je skalní útvar menších rozměrů. Jedná se o otvor skrz skálu nedosahující jejího úpatí (čímž se liší od skalní brány). Vzniká dlouhodobým působením exogenních geologických činitelů (vítr, voda, teplota,...) na horninutvořenou nestejně odolnými vrstvami a materiály, díky kterým se výrazně uplatňuje vliv selektivní eroze. Skalní okna jsou četná především v pískovcových skalních městech, v krasových oblastech, ale vyskytují se i v odolnějších horninách (v žulách na Šumavě apod.).

© 2014  Karviná

bottom of page