
CESTOVÁNÍ
TURISTIKA
Czech Republik
HÝLAČKA (TÁBOR)
VÝŠKA: 16m
Rozhledna Svobody byla postavena v roce 1920 Klubem českých turistů Tábor ve tvaru husitské hlásky a slavnostně otevřena dne 4. července 1920. Je vysoká pouhých 18 m, protože vrch Hýlačka (525 m n. m.) na Větrovech (místní část Tábora) byl původně holý. Dnes je zčásti ukryta za vzrostlými stromy, ale stále poskytuje velice pěkný výhled na Tábor a za dobré viditelnosti i na panoráma vrchů od Čertovy hrbatiny, přes Bukovec, Chotoviny, Mladovožicko, Dubské vrchy až po Choustník.
Projekt rozhledny vypracoval profesor pražské techniky architekt Theodor Petřík, který ji navrhl ve tvaru husitské hlásky s šestibokou kamennou základnou a téměř kolmou střechou s trámovou konstrukcí, krytou šindelem. Ochoz rozhledny byl zasklen tabulkami skla. Pata rozhledny je ve zcela stejné nadmořské výšce jako samotný vrcholek 73 metrů vysoké věže táborského kostela a Tábor je tak z vyhlídkového ochozu doslova jako na dlani.
Od roku 1990 jsme opět vlastníkem rozhledny a 5. května 1991 jsme ji po značných opravách znovu zpřístupnili turistické veřejnosti. Panoramatická mapka uvádí informace o výšce a vzdálenosti vrcholů.
U rozhledny každoročně pořádáme řadu akcí pro děti - Rej malých čarodějnic (pálení čarodějnic), pohádky u Hýlačky atd. Často se u ní zastavíme i při našich pochodech či jiných turistických akcích.
Ministerstvo kultury posoudilo v roce 1995 rozhlednu jako objekt historicky významný a prohlásilo ji za kulturní památku.
Napodzim 2004 jsme rozhlednu oblékli do nového kabátku v podobě zcela nové eternitové (přesněji řečeno cembritové) střechy.
Po dlouholetém úsilí se konečně podařilo vyjednat částečnou úpravu dřevin v okolí rozhledny, která byla realizována v únoru 2006 a výrazně vylepšila výhled z rozhledny.
Rozhledna je snadno dosažitelná MHD č. 30 a 40, nebo ze železniční zastávky Horky. Pěšky pak z Tábora po zelené turistické značce přes Horky (4 km), od Lužnice po červené turistické značce Vlčím dolem (7 km) nebo ze Sezimova Ústí I (7 km).
Přes Hýlačku vedou také první dvě doporučené pěší trasy na Táborsku
Jako jediná z klasických českých rozhleden má i své kopie - podle našich původních, jen minimálně upravených plánů postavenou Rozálku u Žamberka a pak Hýlačkou spíše jen inspirovanou současnou rozhlednu na Velkém Blaníku.
OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ
V časných ranních hodinách dne 1. 1. 2012 se rozhledna Hýlačka stala obětí požáru.
FOTOGALERIE
![]() DSC_2676.jpg | ![]() DSC_2675.jpg |
---|