
CESTOVÁNÍ
TURISTIKA
Czech Republik
ZOO JIHLAVA
Zoologická zahrada Jihlava, která získala statut zoo v roce 1982, leží v malebném údolí říčky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města. Zoo je domovem pro téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Jihlavská zoo se rodila celkem nenápadně. Vše začalo záměrem vybudovat zookoutek v zalesněném údolí toku říčky Jihlávky zvaném Heulos. Nápad se zrodil v roce 1957 v hlavě Oldřicha Vávry, inspektora pro kulturu a zakladatele a vedoucího populární Vávrovy skupiny. Spojil své síly s Jindřichem Weissem, který pracoval jako šéf kulisáků v jihlavském divadle.Základ zookoutku tvořila především Weissova zvířata – bažanti a papoušci. Postupem času k nim přibyl pár medvědů hnědých, australští dingové, šakali, jaci, daňci, srny a karpatští medvědi. Většinou kuriózním způsobem Jindřich Weiss získal zvířata z různých koutů Evropy i České republiky: například když pomohl odchytit uprchlou samičku dikobraza ze zoo v Ústí nad Labem a dostal ji darem jako odměnu.Postupem doby zařízení překročilo statut zookoutku. Byly vybudovány stáje, voliéra pro dravce a jiná zařízení, z nichž některá slouží dodnes. V roce 1960 po Jindřichu Weissovi jako vedoucí nastoupil Josef Vitásek. Za něj došlo i na zařízení na první pohled nepodstatné – lednici. Díky ní už nebylo nutné jezdit denně pro čerstvé maso pro zvířata na jatka. Zbudován byl pavilon opic a stáje pro kopytníky.
V roce 1967 do čela zookoutku nastoupil někdejší kurátor plazů královédvorské zoo Ing. Vladislav Jiroušek. Během skoro čtyřicetiletého období jeho ředitelství se z nepříliš komfortních prostor, které sloužily podle jeho slov spíše jako odkladiště nepohodlných zvířat z jiných zoo či zařízení, stala špičková zoologická zahrada se vším všudy (oficiálně získala status zoo v roce 1982). Musela překonat nejen negativní přístup mnoha úředníků a státních institucí, ale i živelnou pohromu v podobě povodně v roce 1985, stejně tak nejisté období po sametové revoluci, které znamenalo drastické zvýšení cen a pokles návštěvnosti.
V roce 1994 byla zoo přijata za člena Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), což ji posunulo mezi významné evropské zoo. Deset let od vzniku samostatné České republiky se neslo ve znamení budování, přestavování, adaptování se na mezinárodní standardy a poměry.
V červenci roku 2005 na post ředitelky zoo nastoupila bývalá tisková mluvčí zahrady Ing. Eliška Kubíková. Vnikly zde nové pavilony: Mexické pueblo - Hacienda Escondido či moderní expozice pro chov medvědů malajských - Malay Medan. Zároveň zoo vstoupila do etapy svého největšího rozvoje! V roce 2011 se začal budovat projekt Zoo pěti kontinentů. V rámci něho vzniká v zoo řada nových expozicí a zvyšují se počty chovaných zvířat. Z nichž některá jsou v České republice chována pouze zde např. kunovec tečkovaný či komba Garnettova!
Expozice
Africká savana
Expozice Africká savana je umístěna za novým hlavním vchodem v západní části zoo. Byla otevřena v létě 2013. Centrem expozice je pavilon ve tvaru velké africké chýše, ve kterém největší prostor zaujímá stáj žiraf.[2] Jsou zde však i výběhy dalších velkých afrických zvířat – především pštrosů dvouprstých, zeber a antilop. V interiéru jsou menší šelmy (fenci a kočky pouštní); v chodbě v patře je několik terárií pro zvířata aktivní především za soumraku nebo v noci: např. komba Gattnerova (Otolemur garnettii).K expozici Africká savana přiléhá i další expozice a africkými opicemi. Kromě menšího pavilonu ji tvoří dva velké pletivem zcela kryté výběhy. Africkou oblast pak na severní straně zakončuje výběh a pavilon hyen žíhaných. Obě tyto expozice byly dokončeny také v roce 2013.
Australská farma – dům postavený podle skutečných farem australských osadníků; v jeho okolí i v jednotlivých místnostech jsou expozice australských zvířat[3]
Escondido – výběhy jihoamerických živočichů; jejich středobodem je Hacienda Escondido s pirani, poloopicemi a lenochodem (původně Amazonský pavilon)
Malay Medan – výběh medvědů malajských
Himaláj – výběhy levhartů
Hokkaido – asijský parčík k relaxaci a průhledy na výběhy jeřábů
Matongo – vesnice s africkými chýšemi, kaloni, lemury a plameňáky
Shetlandy – výběh shetlandských poníků, kterému dominuje malý maják
Babiččin dvoreček – malá expozice s drobnými českými domácími zvířaty
VSTUPNÉ A OTEVÍRACÍ DOBA
KVĚTEN - ZÁŘÍ
DUBEN, ŘÍJEN
LISTOPAD - BŘEZEN
08.00 - 18.00 hod.
09.00 - 17.00 hod.
09.00 - 16.00 hod.
LETNÍ ZIMNÍ
DOSPELÍ
DĚTI 3 - 15 let
DĚTI 0 - 3 let
ZTP
90,-Kč 80,-Kč
50,-Kč 40,-Kč
--- ---
50,-Kč 35,-Kč
FOTOGALERIE
![]() IMG_3103.JPG | ![]() IMG_3083.JPG | ![]() IMG_2957.JPG |
---|---|---|
![]() IMG_4039.JPG | ![]() IMG_9280.JPG | ![]() IMG_9225.JPG |
![]() IMG_9217.JPG | ![]() IMG_9170.JPG | ![]() IMG_9098.JPG |
MAPA - GPS
WEB STRÁNKA
